مقالات کانون ان ال پی

فهرست عناوین

پالو آلتو و ان.ال.پی ( توسط سهیلا سروش نیا)

11 دی 1398
442 بازدید

گروه پالو آلتو جمعی از محققان بودند که در مورد شیزوفرنی تحقیق می کردند.یکی از تاثیرات مهم در کارهای تحقیقاتی این گروه این بود که آنها متوجه شدند که دلیل ممکن برای بوجود آمدن بیماری شیزوفرنی “Double Bind” یا به اصطلاح فارسی قرار گرفتن بر سر دوراهی است

 

پالو آلتو و ان.ال.پی

گروه پالو آلتو جمعی از محققان بودند که در مورد شیزوفرنی تحقیق می کردند. در شهر پالو آلتوی کالیفرنیا در سالهای 1950 و 1960. تحت راهنمایی کلینیکی دان جکسون و راهنمای تئوری گریگوری باتسون.

نام های مهمی که در این گروه بودند: باتسون، پل واتزلاویک ( که یکی از بهترین تحلیلگران مقوله ارتباطات بود) و جی هلی که شیوه درمانی میلتون اریکسون رو به دنیا معرفی کرد.

یکی از تاثیرات مهم در کارهای تحقیقاتی این گروه این بود که آنها متوجه شدند که دلیل ممکن برای بوجود آمدن بیماری شیزوفرنی“Double Bind” یا به اصطلاح فارسی قرار گرفتن بر سر دوراهی است. (این توهم در ذهن ما بوجود میاد که در یک موقعیت تنها دو انتخاب داریم و همین امر ذهن ما رو محدود می کنه و اجازه نمیده که به دنبال راه حل های دیگری بگردد. البته همین روش یکی از روش های هیپنوتیزمی میلتون اریکسون بود که این روش را بیشتر در مورد بیمارانی که نسبت به تغییر از خود مقاومت نشان می دهند به کار می برد. به این ترتیب شخص فکر می کند که خودش انتخاب را انجام داده است). "تئوری شیزوفرنی" که توسط باتسون، جکسون، هلی و جان ویکلند در سال 1956 نوشته شد. که این اثر آنها سهم بسزایی در پیداش "بریف تراپی" داشت، روشی که به تراپیست ها این امکان را میداد تا بیمارانشان را بسیار سریعتر از زمانی که از روش های درمانی معمول استفاده می کردند، درمان کنند. به جای فکر کردن به این موضوع که چرا یک بیماری بوجود آمده است، به این امر توجه کردند که مشکلات بیمار چطور بوجود آمده اند. به جای صحبت درباره چرایی بیماری ها به چگونگی پیداش آنها بپردازیم.

در واقع هدف از بریف تراپی این بود که مسئله بیمار را در همان زمانی که هست حل کنند به جای اینکه همانند متد های قدیمی آن را تفسیر کرده و به دنبال ریشه های این مشکل در ارتباطات خانوادگی و یا بررسی رویدادهای گذشته بپردازند. در این روش تراپیست ابتدا سیکل تعاملات مشکل ساز را شناسایی می کند (سیکل یا زنجیره مشکل) و سپس زنجیره را با استفاده از رهنمود های مستقیم و یا متناقض می شکند. در این مدل تراپیست روش یا رهنمودی را برای حل مشکل طراحی و یا انتخاب می کند. بنابراین تراپیست مسئولیت کامل موفقیت و یا شکست پروسه درمان را به عهده دارد. روش پالو آلتو و نظریات گریگوری باتسون تاثیر بسزایی در پیداش ان.ال.پی داشتند.

گردآورنده: سهیلا سروش نیا

مقالات مرتبط

عشق و رابطه و ان ال پی ان ال پی چیست؟ پالو آلتو و ان.ال.پی ( توسط سهیلا سروش نیا) كاربرد علم ان . ال . پي . و اناگرام و علوم نوين در زندگی (توسط امیرحسین غروی یکتا) تاریخچه ان ال پی
درباره این مقاله نظر بدهید.
3.92.96.236
ارسال نظر
نظر در مورد این مقاله