مقالات کانون ان ال پی

نقش ان ال پی در یادگیری

نقش ان ال پی در یادگیری

17 اردیبهشت 1399
264 بازدید


یکی از بخش هایی که ان ال پی به آن ورود کرده است؛ بحث یادگیریست. ان ال پی در پی شناخت مغز و کارکرد آن و تاثیر ساختار مغز بر یادگیریست. چنانچه ما از عملکرد و ساختار مغز خود باخبر شده و نسبت به آن دانش و آگاهی به دست بیاوریم، می توانیم برای یادگیری کارآمدتر و سریع تر از این دانش بهره لازم را کسب کنیم.

تصویری بودن مغز انسان

یکی از ویژگی های مغز انسانی، تصویری بودن آن است. وقتی انسان با یک مفهوم جدید آشنا شده و در تلاش برای یادگیری آن است، سعی می کند آن مفهوم را به صورت تصویری در ذهن خود مجسم کند. به عنوان مثال وقتی در زمان ابتدایی معلم جمله "بابا آب داد" را برای ما می خواند، فارغ از تصویری که در کتاب آمده بود و برای یادگیری بهتر ما بود، ناخودآگاه خودمان نیز تصویر پدر خود را در ذهنمان مجسم می کردیم که در حال انجام عملی است. عده زیادی از این قابلیت ذهن انسان استفاده کرده و آموزش های مختلف را به صورت تصویری ارائه می کنند (مانند خیلی از مدرسان زبان انگلیسی که برای آموزش زبان از تصاویر بهره می برند). ان ال پی نیز در بخش زیادی از تکنیک های آموزشی خود از این قابلیت مغز بهره گرفته و تمرین هایی را به مراجعین خود می دهد که به تجسم و تصویرسازی ذهن نیاز دارد.

اهمیت نیمکره راست در یادگیری

در بالا به اهمیت یادگیری از طریق تصاویر اشاره کردیم، باید اشاره کنیم که دریافت و تحلیل داده ها و تصاویری که وارد مغز ما می شود توسط نیمکره راست مغز صورت می پذیرد. بنابراین ما برای یادگیری بهتر و سریع تر لازم است نیمکره راست مغزمان را تقویت کنیم. حال سوالی که پیش می آید این است که چگونه این عمل میسر و ما چگونه می توانیم نیمکره راست مغز خود را تقویت کنیم؟ اینجاست که ان ال پی به کمک ما می آید.

نحوه تقویت نیمکره راست مغز

یکی از راه های افزایش عملکرد نیمکره راست مغز و تقویت آن، انجام ورزش های گوناگون است که یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین این ورزش ها بازی دارت است که کمک شایانی به تقویت نیمکره راست مغز می کند. در صورت آشنایی بیشتر با مکانیسم بدن انسان، آگاه می شوید که کارکرد آن چگونه است و این دانش از طریق ان ال پی برای شما میسر می شود زیرا ان ال پی به مطالعه و بررسی ساختار و عملکرد مغز می پردازد. یکی از ویژگی های مغز اینگونه است که نیمکره راستِ مغز، نیمه چپ بدن انسان را کنترل می کند و نیمکره چپِ مغز، نیمه راست بدن انسان را در کنترل خود دارد. بنابراین افراد چپ دست نیمکره راستِ مغزشان فعال تر است، به همین دلیل برای تقویت و فعال تر ساختن نیمکره راست مغز لازم است از دست چپ خود استفاده بیشتری کنیم و بخشی از کارهایمان را که تاکنون با دست راست انجام می دادیم از این به بعد با دست چپ انجام دهیم.
پیش از این هم گفتیم که نیمکره راستِ مغز با تصاویر و دریافت و تحلیل آنها در ارتباط است، بنابراین برای تقویت آن می توانید بیشتر به کارهایی مشغول شوید که ارتباط مستقیم با تصاویر دارد تا از این طریق نیمکره راست مغز خود را ورزیده تر کنید. علاوه بر آن برای یادگیری بهتر و اثربخش تر، مراحل انجام یک کار را به یکدیگر متصل کنید، این امر باعث می شود که یک ترتیب و توالی در ذهن شما شکل بگیرد و یادگیری برای شما آسان تر گردد. از آنجایی که نیمکره راست ما تصویری است می توانید این مراحل و ترتیب آنها را به صورت تصویری در ذهن بسپارید و بهتر است برای این کار از تصاویر غیرواقعی و عجیب استفاده کنید زیرا اینگونه بهتر آن را به خاطر می سپارید.

به استادی رسیدن در یک کار از طریق یادگیری سریع

زمانی که یک کار را بدون نیاز به فکر کردن و به صورت ناخودآگاه به بهترین نحو انجام می دهیم؛ در آن کار به استادی رسیده ایم. فوتبالیستی که بدون نیاز به فکر کردن و در عرض چند ثانیه گل می زند و یا راننده ی فرمول یکی که در کسری از ثانیه ترمز می کند و ماشینش متوقف می شود، را می توان به عنوان کسانی که در کارشان به استادی رسیده اند، مطرح کرد.
در ان ال پی یادگیری ما شامل چهار سطح می شود. وقتی شما مطلبی را به تازگی فراگرفته اید و در حال انجام آن هستید، در سطح سوم قرار دارید. در این سطح شما با آگاهی مشغول آن کار هستید و به صورت خودآگاه فعالیت مربوطه را انجام می دهید. وقتی کاری به صورت خودآگاه انجام می گیرد به این معناست که شما برای انجام آن نیاز به فکر کردن دارید و این فکر کردن ذهن شما را خسته کرده و باعث می شود که وقت و انرژی تان تلف شود. حال برای از بین بردن این مانع لازم است که شما فعالیت و کارهایتان را به صورت ناخودآگاه انجام بدهید به گونه ای که انگار بخشی از وجود شما شده اند. در این حالت شما در سطح چهارم آگاهی و یادگیری ان ال پی قرار خواهید گرفت.
اکنون این سوال در ذهن شما ایجاد می شود که "چگونه می توانم به سطح چهارم یادگیری ان ال پی نائل شوم؟" و واقعا سوالی به جاست. خیلی از افراد با تمرین مکرر به این سطح دسترسی پیدا می کنند (مانند راننده ای که با سال ها رانندگی، این کار برایش به کاری تبدیل می شود که بدون نیاز به فکر کردن و با استفاده از ضمیرناخودآگاهش آن را انجام می دهد). اما ان ال پی ادا می کند که شما با شناخت مغز سرعت یادگیری خود را افزایش می دهید پس تمرین که امری زمان بر است از لیست ما کنار می رود. در ان ال پی اینگونه بیان می شود که شما وقتی که یک کار را مکررا انجام می دهید کم کم و به مرور زمان انجام آن کار برای مغز به صورت  شناخته شده در می آید و تبدیل به کاری می شود که فرد به صورت ناخودآگاه آن را انجام می دهد و در اثر انجام آن کار مسیر عصبی خاصی در ذهن به وجود می آید که با تکرار مدوامش این مسیر تبدیل به شیاری در ذهن ما می شود. ان ال پی نحوه ایجاد این شیار را بدون انجام تمرینات بی وقفه به شما آموزش می دهد.

چگونگی ایجاد شیار ذهنی

به منظور ایجاد شیار ذهنی، شما لازم است کاری که تازه یاد گرفته اید را یک بار تمام و کمال و به درستی انجام دهید و سپس خود را در حال انجام آن کار مشاهده کنید. از آنجایی که نیمکره راست مغز ما که بخش یادگیری مربوط به اوست، تصویریست؛ مشاهده خود در حین انجام آن عمل و تماشای 0 تا 100 آن کار زمانی که انجامش می دهید، به شما کمک می کند که با سرعت بیشتر و اتلاف کمتر وقت و انرژی آن را یاد بگیرید و در آن به مرحله استادی برسید. پیشنهاد ما به شما قرار دادن دوربینی در برابر خود و انجام دادن آن کار است. در این صورت شما می توانید بارها آن فیلم را تماشا کنید و راحت تر در ذهن خود مراحل انجام کار را تجسم کنید.

 

مقالات مرتبط

عشق و رابطه و ان ال پی ان ال پی چیست؟ پالو آلتو و ان.ال.پی ( توسط سهیلا سروش نیا) كاربرد علم ان . ال . پي . و اناگرام و علوم نوين در زندگی (توسط امیرحسین غروی یکتا) تاریخچه ان ال پی
درباره این مقاله نظر بدهید.
3.92.96.236
ارسال نظر
نظر در مورد این مقاله