مقالات کانون ان ال پی

مدیتیشن یا مراقبه چیست؟

مدیتیشن یا مراقبه چیست؟

17 اردیبهشت 1399
622 بازدید


مراقبه یک تکنیک دقیق برای استراحت ذهن و رسیدن به وضعیت هوشیاری است که کاملاً متفاوت از حالت بیداری طبیعی است. مراقبه ابزاری برای فهم همه ی سطوح خود و در نهایت تجربه مرکز آگاهی در درون ماست. مدیتیشن بخشی از مناسک هر مذهبی نیست بلکه یک علم است؛ به این معنا که از یک نظم خاص پیروی می کند، اصول مشخصی دارد و نتایج آن قابل اثبات هستند.
در مراقبه ذهن شفاف، آرام و از درون متمرکز است. زمانی که مدیتیشن می کنید کاملا بیدار و هوشیار هستید، اما ذهن شما به روی دنیای بیرونی و یا وقایعی که در اطراف شما در حال وقوع است، متمرکز نشده است. مدتیشن نیاز به یک جالت درونی دارد که شامل ساکن بودن و یک وجهی بودن است تا ذهن ساکت شود. وقتی ذهن ساکت است دیگر حواس شما را پرت نمی کند و مراقبه عمیق تر می شود.
مدیتیشن به معنای تبدیل شدن به یک فرد متفاوت، جدید و یا حتی بهتر نیست؛ بلکه در مورد آموزش و دستیابی به یک دیدگاه احساسی سالم است. شما سعی نمی کنید که تفکر و احساسات خود را خاموش کنید بلکه شما یاد می گیرید بدون قضاوت آنها را ملاحظه کنید. و در نهایت، امکان دارد درک بهتر آنها را آغاز کنید. چیزی به عنوان مراقبه کامل وجود ندارد. گاهی شما در هنگام تمرین تمرکز خود را از دست می دهید و یا نحوه درست نفس کشیدن در حین مراقبه را رعایت نمی کنید. این مسائل عادیست. آن چیزی که مهم است استمرار و تداوم در انجام مراقبه است. اینجا مثال «سفر از مقصد مهم تر است». به خوبی صدق می کند. پس لازم نیست به مقصد چشم داشته باشید بلکه از مسیر مراقبه لذت ببرید.

مراقبه یک مهارت است

یادگیری مراقبه، مانند یادگیری هر مهارت دیگری است. برای ساده تر شدن این موضوع می توانیم آن را به ورزش کردن و تمرین دادن عضلات بدن تشبیه کنیم. مغز انسان مانند عضلات بدن می مانند؛ همان گونه که آغاز ورزش در ابتدا آسان نیست و عضلات شما تا چند روز دردناک و خسته است، آغاز تمرینات مدیتیشن نیز همین کارکرد را دارد. تمرینات شما لازم است مستمر و مداوم باشد تا بعد از مدتی حس راحتی نسبت به مدیتیشن برای شما پدیدار شود و همچنین داشتن یک مربی یا لیدر این مسیر را برای شما قابل دسترس و راحت تر می کند. یکی از تعهدات کانون ان ال پی ایران هموار ساختن مسیر مراقبه و مدیتیشن برای شماست که این فرآیند را از دو طریق برای شما ایجاد کرده است. مسیر اول و پیشنهادی شرکت در دوره های ان ال پی زیر نظر دکتر کوروش معدلی و مسیر دوم بهره گیری از کتاب ها و دی وی دی های آموزشی این موسسه است.

چرا باید مراقبه کنیم؟

مدیتیشن شما را مولدتر کرده و بهره وری شما را افزایش می دهد. شاید عجیب به نظر برسد که نشستن در آرامش و انجام ندادن هیچ کاری برای مدت زمانی، بهره وری شما را افزایش دهد؛ اما واقعیت دارد. قبل از اینکه با نحوه مراقبه کردن آشنا شوید، ارزش دارد که بدانید چرا باید مراقبه کنیم. برخی از مزایای مراقبه عبارتند از:
 مدیتیشن اثرات آرامش بخش زیادی دارد. تجقیقات نشان داده است که فعالیت EEG ( یک روش کنترل الکتروفیزیولوژیک برای ثبت فعالیت الکتریکی مغز است) در طول مدیتیشن کاهش پیدا می کند. همچنین مدیتیشن به شما کمک می کند خود را مجددا شارژ کنید بنابراین در طول روز انرژی بیشتری خواهید داشت.
 مراقبه جریان خون در مغز را افزایش می دهد و بنابر گفته یک متخصص اعصاب و روان در مغز شما جریانی الکتریکی را دوباره ایجاد می کند.
 ثابت شده است افرادی که مراقبه می کنند نیاز به خواب کمتری دارند.
 مراقبه باعث افزایش سن مغز شده و میزان ماده خاکستری در مغز افزایش می دهد . ماده خاکستری عامل کنترل عضلات، دیدن، شنوایی، حافظه، احساسات و گفتار است.
 مراقبه به شما کمک کی کند تا راحت تر تمرکز کرده و به جریانی سیال دست یابید؛ به این معنا که احساس غوطه وری کرده و از چیزها انرژی دریافت کنید. همچنین این امکان را برای شما فراهم می کند که کمتر وقتتان را به بطالت بگذرانید و همزمان کار بیشتری انجام دهید.
 نشان داده شده که حتی این تمرین منجر به افزایش نمرات آزمون دانشجویان (11 درصد در یک مطالعه) شده است.
 مدیتیشن به ذهن شما کمک می کند تا افکار خود را از بین ببرد، تا بتوانید نسبت به آنها حس بهتر ایجاد کنید و از آنها دور شوید تا دیدگاه خود را بدست آورید.

چگونه مراقبه کنیم؟

دو گزینه برای داشتن مراقبه ای بهتر به شما کمک می کند. اولی داشتن یک صندلی یا کوسن مخصوص مراقبه است تا در حین مدیتیشن از آن استفاده کنید زیرا نشستن به مدت طولانی بدن شما را خسته می کند به همین دلیل نشستن در مکانی راحت برای شما لازم است. مورد دوم استفاده از یک تایمر است تا زمان مراقبه ر ا به شما نمایش دهد. اینگونه دیگر درگیر زمان مراقبه خود نبوده و به راحتی می توانید روی نحوه نفس کسیدن و دم و بازدم خود تمرکز کنید.
یکی دیگر از مواردی که در مراقبه مطرح می شود، نحوه نشستن در حین مراقبه است. نوع نشستن شما باید به گونه ای باشد که احساس راحتی کرده و عضلات شما در هنگام مراقبه درگیر نشوند زیرا این امر تمرکز شما را کاهش می دهد. نوع نشستن باید به گونه ای باشد که پشت شما در حالت راست باشد و قوز نکرده باشید زیرا راست نشستن به حفظ هوشیاری شما کمک کرده و از خواب آلودگی جلوگیری می کند. ترجیحا به چیزی تکیه ندهید و خودتان این حالت را حفظ کنید. صاف نشستن به دم و بازدم شما کمک شایانی می کند. نکته دوم حالت دستان شماست، نحوه قرار گیری دست در مراقبه می تواند به شکل های مختلفی صورت بگیرد. برخی با انگشت شست و اشاره خود دایره ای را تشکیل می دهند و برخی دیگر دستان خود را به گونه ای روی پایشان قرار می دهند که کف دستان بالا قرار بگیرد و برخی دیگر برعکس آن را انجام می دهند. باید بگوییم نحوه قرارگیری دست اهمیت خاصی در مراقبه ندارد و تنها راحتی دستان و عضلات آن اهمیت دارد بنابراین دستهای خود را به هر نوعی که در آن احساس راحتی بیشتری می کنید، قرار دهید. نکته بعد چشمان شماست. ترجیحا برای تمرکز بهتر می توانید چشمان خود را بسته نگه دارید و اگر بستن طولانی مدت چشمان شما را خسته می کند، می توانید در لحظاتی از مراقبه چشمان خود را باز نگه دارید اما سعی کنید این کار باعث حواس پرتی شما نشود.

چه زمان هایی برای مراقبه بهتر است؟

با توجه به زندگی صنعتیِ امروزه و مشغله های فراوانی که ما را درگیر کرده است، در قید و بند زمان بودن شاید گاهی باعث شود ما مراقبه نکنیم زیرا زمان مناسبش گذشته است و یا ما در آن زمان درگیر کاری هستیم که مدیتیشن را برای ما ناممکن می کند. بنابریان پیشنهاد ما به شما انجام دادن آن در هر زمانیست که برای شما مناسب است.
با این حال ما زمان هایی که بهتر است مراقبه در آن صورت بگیرد را به شما معرفی می کنیم. اولین زمان مناسب برای مراقبه، صبح زود و قبل از خوردن صبحانه است. مراقبه در صبح باعث آغاز بهتر روزتان شده و انرژی لازم برای انجام فعالیت های روزمره را در اختیار شما می گذارد. دومین زمان برحسب شرایط تعریف می شود. هر گاه دچار استرس و اضطراب شدید، دست به کار شوید و حتی شده برای مدت کوتاهی مدیتیشن کنید. بهانه هایی از قبیل شلوغ بودن را کنار بگذارید زیرا انجام کارهای بعدی در حالی که استرس دارید، از کیفیت آنها می کاهد. زمان بعدی مدیتیشن در هنگام ظهر است. شاید بپرسید فواید مدیتیشن در این زمان چیست؟ ظهر زمانی از روز است که شما تقریبا نیمی از روز کاری خود را گذرانده اید، احتمالا جلسات دشواری داشته اید و یا اگر کارمند هستید نشستن طولانی مدت پشت کامپیوتر باعث خستگی و گرفتگی عضلات شما شده باشد. مدیتیشن ادامه روز را برای شما دلپذیرتر ساخته، گرفتگی عضلاتتان را برطرف کرده و بهره وری و تمرکز شما را افزایش می دهد. زمان مناسب بعدی مدیتیشن بعد از پایان تایم کاری است. یکی از مشکلات بزرگ افراد شاغل این است که مرز دقیق  مشخصی بین زندگی در محیط کار و زندگی در خانه و فضای شخصی شان وجود ندارد. مدیتیشن بعد از پایان روز کاری این امکان را فراهم می کند که مرز دقیق و مشخصی بین این دو فضا به وجود آورید و افکاری که مربوط به کار و فضای کاری تان است را از ذهن خود پاک کنید تا با ذهنی بازتر به در خانه خود استراحت کنید. توصیه می شود که از مدیتیشن قبل از خواب پرهیز کنید، زیرا تاکید مدیتیشن بر هوشیاری و سطح بالای آگاهی است و همچنین امکان دارد آرامش ناشی از رفتن به رختخواب را با آرامش مدیتیشن اشتباه بگیرید. سعی کنید بین زمان خوابیدن و مراقبه کردنتان یک ساعت فاصله باشد.

مراقبه به چه کسانی توصیه می شود؟

تحقیقات نشان داده است که مدیتیشن فواید سلامت روحی و جسمی زیادی دارد. از جمله موارد دیگر، ممکن است به کاهش استرس، افزایش تمرکز، بهبود خواب، مدیریت درد و کاهش فشار خون کمک کند. تمرین مراقبه روزانه برای به دست آوردن این پاداش ها ایده آل است. علاوه بر این، هر زمان که می خواهید ذهن و بدن خود را آرام کنید، می توانید مدیتیشن های کوتاه را در صورت نیاز انجام دهید. به همین دلیل مدیتیشن برای هر کسی که بخواهد بهره وری خود را افزایش دهد، توصیه می شود.

 

مقالات مرتبط

عشق و رابطه و ان ال پی ان ال پی چیست؟ پالو آلتو و ان.ال.پی ( توسط سهیلا سروش نیا) كاربرد علم ان . ال . پي . و اناگرام و علوم نوين در زندگی (توسط امیرحسین غروی یکتا) تاریخچه ان ال پی
درباره این مقاله نظر بدهید.
3.92.96.236
ارسال نظر
نظر در مورد این مقاله