مقالات کانون ان ال پی

روش ان ال پی در روانشناسی

روش ان ال پی در روانشناسی

15 اردیبهشت 1399
358 بازدید

روشی موثر از علم nlp جهت درمان وسواس و فوبیا و محو کردن خاطرات تلخ گذشته
ان ال پی با افزایش هوشیاری و نفوذ به ضمیر ناخودآگاه خاطراتی که همیشه ما را آزار می دهند را بی اثر ساخته و ما را برای مقابله با وسواس ها و فوبیا (ترس)هایمان مجهزتر می سازد و به ما کمک می کند تا این ترس و وسواس ها را درمان کنیم. پس چنانچه از وسواس یا فوبیای به خصوصی رنج می برید ادامه این مقاله را مطالعه کنید.
"مجزا" یا "درگیر" بودن در علم ان ال پی
با ذکر دو مثال مجزا و درگیر بودن را برای شما شرح می دهیم:
1-    مجزا بودن (dissociation): تصور کنید در حال مشاهده فیلم حمله چند سگ به یک انسان در تلویزیون هستیم و در محیط امن بر روی کاناپه نشسته اید. آیا دچار ترس خواهید شد؟ پاسخ این سوال منفی است؛ زیرا اگر اطمینان داشته باشید که جای کنونی شما امن است و خطری شما را تهدید نمی کند، اذیت نخواهید شد. به این حالت که از فاصله دور مشاهده گر هستید و خود، درون آن تجربه دردناک یا آزاردهنده قرار ندارید، حالت "مجزا" گفته می شود.
2-    درگیر بودن (association): حال تصور کنید شما در برابر پان سگ های مهاجم قرار دارید که به سمت شما حمله ور شده اند و شما با تمام قوا از آنها فرار می کنید و ترس را با تمام وجود احساس می کنید. دلیل آزاردهنده بودن برخی از خاطرات، ترس ها و فوبیاهای ما به این دلیل است که ما در ذهنمان، آن خاطرات را به گونه ای تجربه می کنیم که انگار خود در آن لحظه حضور داریم و همه چیز را با چشم خود می بینیم و با تمام وجود آن را لمس می کنیم. به این حالت "حالت درگیر" گفته می شود.
فوبیا و ترس به این خاطر در وجود ما شکل می گیرد که ما آنها را به "حالت درگیر" تجربه کردیم و در ذهن ما تصاویری از مواجهه بی واسطه و مستقیم از آنها وجود دارد که به صورت خاطره ای دردناک در ذهن ما حک شده است. آنها به این خاطر ترسناک یا آزاردهنده هستند که واقعی به نظر می رسند. 

حال چگونه فوبیای خود را درمان کنیم؟


به منظور درمان فوبیای خود و ازبین بردن تاثیرات این خاطرات دردناک لازم است شما از حالت درگیر خارج شده و نسبت به آن موضوع، حادثه و یا خاطره به صورت مجزا عمل کنید، به این معنا که خود را از حالت کنشگر خارج کرده و به عنوان سوم شخص و نظاره گرِ صرف خود را در آن خاطره نظاره کنید و در هنگام نظاره این خاطره حس خوبی داشته باشید. علاوه بر این شما می توانید در تمام خاطرات خوب و خوشایندی که دارید خود را در حالت درگیر و در خاطرات دردناک و آزاردهنده خود را به صورت مجزا قرار داده و از بیرون به مشاهده خود بپردازید. با تمرین مکرر و مستمر و قرار دادن خود در حالت مجزا نسبت به خاطرات تلخ و دردناک خود، به مرور زمان ضمیرناخودآگاه شما به صورت خودکار حس خوبی را که در حالت مجزا متصور شده اید، جایگزین حس ترس و دردی که در گذشته با یادآوری آن خاطره به شما دست می داد، می کند و این امر یکی از ویژگی های شگفت انگیز ذهن انسان است که توسط علم ان ال پی کشف شده و در راستای بهبود کیفیت زندگی انسان (چه از لحاظ روحی و چه جسمی) مورد استفاده قرار می گیرد.

مقالات مرتبط

عشق و رابطه و ان ال پی ان ال پی چیست؟ پالو آلتو و ان.ال.پی ( توسط سهیلا سروش نیا) كاربرد علم ان . ال . پي . و اناگرام و علوم نوين در زندگی (توسط امیرحسین غروی یکتا) تاریخچه ان ال پی
درباره این مقاله نظر بدهید.
3.92.96.236
ارسال نظر
نظر در مورد این مقاله