مقالات کانون ان ال پی

فهرست عناوین

روانشناسی فرافردی، موج چهارم

11 دی 1398
514 بازدید

روانشناسی فرافردی را ، موج چهارم روانشناسی معرفی می‌کنند .

روانشناسی فرافردی را ، موج چهارم روانشناسی معرفی می‌کنند . شاید « کارل گوستاو یونگ » ، روانکاو سوئیسی و پایه گذار روانشناسی تحلیلی  با وارد کردن مفهوم « ناخودآگاه جمعی» به نحوی ، در دل موج اول روانشناسی ، بذر چهارمین موج روانشناسی را کاشت .
مفهوم « فرافردی » در این نام‌گذاری بر این باور تاکید دارد که « آگاهی » یک « کیفیت فردی » نیست که تنها براساس اطلاعاتی که یک « فرد » از محیط می‌گیرد شکل یابد، بلکه « آگاهی » یک « کیفیت جهانی » است که تغییر آگاهی هر فرد ، خواه ناخواه، بر سطح و محتوای آگاهی کلیة افراد تاثیر گذار است . « انتخاب های ما » بر « شعور جهانی » مؤثرند و متقابلا” « شعور جهانی » نیز برای ما « فضاهای انتخاب گسترده تری » فراهم می‌کند که منجر به « عمیق‌تر شدن آگاهی ما » می‌گردد .
بنابراین ، برای ایجاد یک تغییر در جهان و ساختن یک جهان نو ، تغییر یافتن «من» یک کلید موثر است . همانطور که مهاتما گاندی می‌گوید : « ما نیامده‌ایم که جهان را تغییر دهیم ، ما آمده‌ایم که « خود » آن تغییری باشیم که فکر می‌کنیم جهان به آن نیاز دارد

مقالات مرتبط

توقع مادر و پدر آگاه ، فرزند سالم ، خانواده ی شاد چگونه شبها براحتی بخوابیم قبل از شروع رابطه بیاندیشید به خودتان ذهن ثروتمند هدیه دهید .
درباره این مقاله نظر بدهید.
3.92.96.236
ارسال نظر
نظر در مورد این مقاله