مقالات کانون ان ال پی

خودشناسی با به کارگیری روش ان ال پی
فهرست عناوین

خودشناسی با به کارگیری روش ان ال پی

15 اردیبهشت 1399
309 بازدید

خودشناسی در علم ان ال پی به معنای شناخت باورها، ارزش ها، رفتارها، اعتقادات، توانایی ها و قابلیت ها، رسالت فردی، استعدادها، ظرفیت ها، هویت فردی و در آخر دنیای معنوی است. علم ان ال پی زمینه را برای شناخت خود فراهم می کند و  این خودشناسی باعث می شود که فرد بتواند بهتر و موثرتر از قابلیت های خود نهایت استفاده را برده و کیفیت زندگی خود را افزایش دهد. خودشناسی یکی از راه های افزایش بهره وری و کارکرد افراد است به این دلیل که آگاهی از قابلیت ها و توانایی ها را برای فرد به وجود می آورد و کسی که از توانایی های خود آگاهی داشته باشد و به شناخت خود نائل شده باشد، نقش خود را به بهترین نحو ایفا می کند.
به طورکلی ما دو نوع خودشناسی داریم. نوع اول خودشناسی، شناختِ خود به عنوان انسان و یک گونه بشری است که شامل آگاهی از توانایی های انسان به صورت کلی و پی بردن به مکانیزم ها و سازوکارهای مغز و ذهن است. نوع دوم خودشناسی به طور خاص پرداخت به شخص (به صورت منحصر به فرد آن) است و به حالات روحی و روانی، ویژگی های شخصیتی و خلقیات یک فرد اطلاق می شود. ان ال پی به دنبال خودشناسی از نوع اول است که لاجرم با دستیابی به خودشناسی نوع اول، زمینه برای دستیابی به خودشناسی نوع دوم نیز فراهم می شود.
مزیت شناخت هر چیزی، پی بردن به ساختار آن و کنترل کردن آن ساختار و در نتیجه استفاده بهتر و مناسب تر از آن خواهد بود. ذهن و مغز انسان نیز ساختارمند است و با شناخت این ساختار امکانِ استفاده بهینه از آن فراهم می شود. علم ان ال پی در پی آگاهی از این ساختار و مکانیزم است و با شناساندن آن به افراد، این توانایی را به آن ها عطا می کند که از تمام ظرفیت های مغز خود استفاده کرده و کارکرد خود را ارتقا دهند.
با اتکا به توضیحاتی که در بالا ارائه شد، می توان مغز انسان را به کامپیوتری تشبیه کرد که زمانی بهترین عملکرد را دارد که ما با تمام نرم افزارها و سخت افزارهای آن آشنایی داشته باشیم و کارکرد آن ها را بلد باشیم. مسلما پدربزرگ ما در مواجهه با کامپیوتر (به دلیل عدم آگاهی از نمامی کارکردهای آن) نمی تواند عملکردی که از آن انتظار می رود را پدیدار کند. ذهن، مغز و کلام انسان هم دقیقا به همین صورت است. لازم است از قابلیت های آن آگاه شد تا به خوبی از صفر تا صد آن بهره برد. 
ان ال پی زمینه "شناخت خود" را از راه آگاهی به ضمیرناخودآگاه و کارکرد آن، آگاهی از اشتیاق و ترس های ما و همچنین آگاهی از خاطرات و اهدافی که در آینده داریم، فراهم می کند تا شما بتوانید با ذهن خود مانند یک کامپیوتر مواجه شوید؛ بدینصورت که از نرم افزارهای مفید و نرم افزارهای مضر ذهن خود اطلاع پیدا کرده و از آن ها در جهت افزایش یادگیری و کارکرد بهینه مغز خود استفاده کنید. ضمیرناخودآگاه یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین بخش ذهن انسانی است و ان ال پی یا  برنامه ریزی عصبی کلامی دسترسی و ورود شما به ضمیرناخودآگاه و برنامه ریزی ضمیرناخودآگاه را تا درجات بسیار بالا و قابل ملاحظه ای ارتقا می دهد. ضمیر ناخودآگاه یک نرم افزار قدرتمند است که اطلاعات ذهن ما را مدیریت می کند، او مسئولیت رفتارها و باورهای ما را به عهده دارد. دو وظیفه مهم ضمیر ناخودآگاه نیز همان "تولید رفتار و تولید باور" است. اهداف ما در این دو چارچوب است که برای ضمیر ناخودآگاهمان تعریف می شود. رفتارها و باورهای ما دو اصل اساسی هستند که 80 درصد سرنوشت و شخصیت ما را می سازند. به همین دلیل شناخت ضمیر ناخودآگاه ما را برای رسیدن به شناخت خود یاری می کند. 
"خودشناسی" که در این مقاله تمرکز ما بر آن بود و علم ان ال پی راه را برای رسیدن به آن هموار می کند، یکی از ارکان اصلی هدف سازی است زیرا قبل از انتخاب هدف باید به شناخت کامل از توانایی ها و ظرفیت های خود رسیده باشیم تا بتوانیم هدف هایی متناسب با آن توانایی ها برای خودمان انتخاب کرده و سپس برای رسیدن به آن هدف برنامه ریزی کنیم.

مقالات مرتبط

عشق و رابطه و ان ال پی ان ال پی چیست؟ پالو آلتو و ان.ال.پی ( توسط سهیلا سروش نیا) كاربرد علم ان . ال . پي . و اناگرام و علوم نوين در زندگی (توسط امیرحسین غروی یکتا) تاریخچه ان ال پی
درباره این مقاله نظر بدهید.
3.92.96.236
ارسال نظر
نظر در مورد این مقاله