مقالات کانون ان ال پی

تاریخچه ان ال پی

تاریخچه ان ال پی

11 دی 1398
383 بازدید

ایده تاسیس ان ال پی بر پایه یک مدل به شدت موفق درمانی بود. ریچارد بندلر و جان گرینر کار خود را در جهت تاسیس NLP در حدود سال 1972 با مدل سازی فریتز پرلز (گشتالت درمانی)، ویرجینیا ساتیر (خانواده روان درمانی) و میلتون اریکسون (هیپنوتراپی) آغاز کردند. آبراهام مازلو پیش از این در سال 1943 هنگام مطالعه "خود شکوفایی" و الگوبرداری از 60 فردی که به "خودشناسی" دست یافته بودند، این ایده اصلی را در سر داشت. ایده الگوسازی از افراد سالم نتیجه طبیعی "سلسله مراتب نیازها" معروف وی با 5 مرحله توسعه انسانی (1943) بود. در سال 1961 تمرکز این رویکرد روی پتانسیل های انسانی باعث شد تا انجمن روانشناسی انسانی (AHP) به عنوان "نیروی سوم" در روانشناسی برای غلبه بر "دیدگاه بدبینانه" روانکاوی و رفتارگرایی بنیان شود.
چگونه nlp شکل گرفته است؟
NLP در نتیجه مطالعه کار روانشناسان معروف قرن بیستم (ویرجینیا ساتیر، میلتون اریکسون و فریتز پرلز) ایجاد شد. سازندگان NLP ریچارد باندلر و جان گریندر نام دارند. سازندگان NLP در همان آغاز، به دو چیز علاقه مند بودند:

چه چیزی روانشناس های مورد نظر را از دیگرِ روانشناسان متمایز کرده است؟

از چه طریق می توان این تخصص را به افراد دیگر منتقل کرد؟
آنها با شناسایی الگوهای ارتباطی، نگرش ها و روش های خاص تفکر که هر سه روان درمانی را از یکدیگر متمایز می کرد، شروع به کار کردند. در نتیجه این کار، ریچارد و جان مجموعه ای از عقاید ، مهارت ها و تکنیک هایی را به نام برنامه نویسی عصبی- کلامی به کار بردند.nlp در ادامه به صورت 4 موج توسعه یافته است:
Nlp pure اولین موج و ان ال پی اصلی است. این کار در سال 1972 با موضوع اصلی "موفقیت و اشتیاق" به واسطه ریچارد بندلر و جان گریندر آغاز شد. در مرحله ی بعدی NLPure  لسلی کامرون بندلر، جودیت دولوزیر و رابرت دیلتز به عنوان مشترکین همکاری می کنند. آنتونی رابینز نیز انواع سمینارهای انگیزشی را در سراسر جهان با گروه های بسیار بزرگ توسعه داد.
NLPt دومین موج و کاربرد ان ال پی در زمینه روان درمانی است. nlp مخفف neuro-linguistic programming و به معنای برنامه ریزی عصبی- کلامی است که مساوی با nlpt است. ان ال پی و روان درمانی در سال 1989 با موضوع اصلی "سلامتی و لذت زندگی" از طریق رابرت دیلتز آغاز شد. انجمن اروپایِ NLPt ، (EANLPt) ، در سال 1995 تأسیس شد.
NLPeace سومین موج و در زمینه استفاده از ان ال پی در حوزه معنویت است. این موج در سال 1992 با موضوع اصلی "معنویت و معنای زندگی" از طریق رابرت دیلتز آغاز شد. در مرحله بعد، ریچارد بولستاد و کانیرا آندریاس با یکدیگر مشارکت کرده و در سال 2014 نام NLPeace توسط انجمن بین المللی مؤسسات NLP IN-NLP مورد استفاده قرار گرفت.
4- NLPsy یا  (NLPsy) چهارمین موج ان ال پی و در رابطه با تحقیقات علمی NLP است. Nlpsy مخفف Neuro Linguistic Psychology است که به معنای روانشناسی عصبی- کلامی است. این موج در سال 2006 با پروژه تحقیقاتی و شناخت آغاز شد. در سال 2012 نام NLPsy توسط این انجمن بین المللی مؤسسات NLP ایجاد شد. NLPsy بالاترین استاندارد صلاحیت را دارد. مربیِ استاد در nlpsy به یک مدرک کارشناسی ارشد روانشناسی، یک مدرک تحصیلی در روان درمانی در سطح شورای جهانی روان درمانی و رسیدن به مرتبه استاد مربی در nlp نیاز دارد.  اثربخشی آموزش های NLPsy قبل و بعد از هر آموزش به طور علمی ارزیابی می شود.

 

 

مقالات مرتبط

عشق و رابطه و ان ال پی ان ال پی چیست؟ پالو آلتو و ان.ال.پی ( توسط سهیلا سروش نیا) كاربرد علم ان . ال . پي . و اناگرام و علوم نوين در زندگی (توسط امیرحسین غروی یکتا) تاریخچه ان ال پی
درباره این مقاله نظر بدهید.
3.92.96.236
ارسال نظر
نظر در مورد این مقاله