مقالات کانون ان ال پی

فهرست عناوین  

اگر فکر میکنی در این زندگی قربانی هستی!!

11 دی 1398
383 بازدید

تمامی مسئولیت ها ،انتخابها،رفتارهای خودمان را به دیگران نسبت می دهیم و خود را هیچ کاره می دانیم و سم کشنده زندگی ما همین جاست. همین طرز تفکر کم کم تبدیل به عادت می شود.

اگر فکر میکنی در این زندگی قربانی هستی!!
تالیف و ترجمه:سرکار خانم شایلی راحمی(مدرس کانون ان ال پی ایران)
 

صبح از خواب بلند می شوم ،دیر شده بچه ها حاضر نیستن ،صبحانه آماده نیست قهوه ای که درست کردم میریزه روی لباسم همسرم نسبت به من و بچه ها بی اهمیته

بیرون ترافیکه ،رئیسم زورگو هست تربیت من از بچگی غلط بوده اگر پدرم اونطوری نبود،اگر مادرم اونطوری نبود، اگر به خواهرو برادرهام بیشتر از من توجه نمی کردن،اگر تمام دنیا بر علیه من نبود... اینها دغدغه های  فکری هرکدام از ما می تواندباشد هرکدام از ما انسانها می توانیم تمامی این حرفها را بزنیم.
همانطور که واقعا هم میزنیم. ما عادت کردیم نقش قربانی را بازی کنیم و به این زندگی قربانی گونه تن دادیم. تمامی مسئولیت ها ،انتخابها،رفتارهای خودمان را به دیگران نسبت می دهیم و خود را هیچ کاره می دانیم و سم کشنده زندگی ما همین جاست. همین طرز تفکر کم کم تبدیل به عادت می شود. عادتی که قدرت را از ما می گیرد و ضعف را جایگزین می کند.عادتی که امید را به نا امیدی و لبخند را به غم وشادی را به افسردگی تبدیل می کند. وقتی فکر می کنی قربانی هستی منتظری تا تمام تصمیمات زندگی خودت را دیگران بگیرند و تو  می شوی موجودی منفعل!

آیا شما بدنیا آمدی تا نقش یک قربانی را بازی کنی؟

آیا شما بدنیا آمدی تا سرنوشتت را دیگران تعیین کنند؟

وجود شما در این زندگی فقط رنج دیدن است؟
وقتی مسئله ای بوجود می آید سه حالت دارد:

یا به آن عادت می کنیم

یا برطرفش می کنیم

یا به قدری غر می زنیم تا خسته شده و بفهمیم دو راه بیشتر نداریم
 یا عادت کنیم یا برطرف کنیم

در کتابی خواندم بازی زندگی قاعده ی خود را دارد و مطابق میل ما نیست،اگر بود که دوای سرماخوردگی شلغم نبود 
سیب زمینی سرخ کرده بود با سس

حالا چون مطابق میل ما نیست قرار نیست که ما قربانی باشیممی توانیم زندگی را مطابق میل خودمان پیش ببریمبدانید که شما تا وقتی قربانی باشید به جایی نخواهید رسید منتظر نباشید تا کسی بیاید و شما را از زندانی که ساخته اید رها کند خودتان شروع کنید.
برای اولین قدم 
1- دیگران را مقصر کارهای و انتخابهای خودتان ندانید.

این کار فقط تا حدی دردهای شما را کاهش می دهد اما در طولانی مدت فقط نا امیدی وضعیف بودن در بر دارد.از خودتان بپرسید 
نقش من در این مسئله چیست؟

آیا شما را تهدید به کاری کرده بودند؟

 آیا تفنگی در کنار شقیقه تان گذاشتند و مجبور به انتخاب شدید؟         

2-برای خودتان وقت بگذارید میگویند مرغ همسایه غاز است!خوب چرا مرغ خودتان غاز نباشد؟

خودتان را تفریح ببرید،
برای خودتان کادو بگیرید،
به زیبایی و سلامتیتان برسید
خودتان را نگاه کنید وببینید نفس می کشید و زنده اید،زیبایی درونی و بیرونی دارید پس به چه دلیل خوشحالی را برای خودتان حرام می کنید؟

3- شکرگذاری را تمرین کنید

حتما این را  امتحان کنید ،همزمان نقش قربانی را بازی کردن و شکر گذاری کردن با هم مغایرت دارند. پس برای همین لحظه که دارید این مقاله را می خوانید وچشمی دارید که می بینید و عقلی دارید که درک می کند،همین الان شکر کنید.

4- شرایط موجود را بپذیرید و برایش راه حل پیدا کنید پذیرش به شما کمک می کند تا بهترین راه را برای حل مسئله  انتخاب کنید  منظور پذیرش فعال مسئله است نه پذیرش منفعل! با گفتن این قسمت منه، این سرنوشت منه ،خودتان را تبدیل به برده خواهید کرد.

5- اگر قادر به حل مسئله نیستید کمک بگیرید

از متخصص ،مشاور کمک بخواهید تا به شما کمک کند و این حس قربانی شدن و بدشانس بودن را برطرف کند.

6- وقتی احساس می کنید قربانی هستید سریع این کلمه را به بازمانده،جنگجو و این قبیل کلمات تبدیل کنید. شمابا وجود تمام این مسائل زنده اید و این خودش یعنی توانایی و ادامه ی حیات

7- اول خودتان را ببخشید و بعد دیگران را بله آسان نیست اما شدنی است.برای این می بخشیم که خودمان در آرامش باشیم و بتوانیم به جلو حرکت کنیم زیرا تا زمانیکه کینه باشد وخاطرات گذشته همانند زنجیری به پای ما وصل باشد حرکت را کند میکند یا کلا حرکت را از ما می گیرد

8- درک خودتان را از واقعیت بالا ببرید. صبح ماشین استارت نخورد؟سریع به این فکر که:حقم بود،شانسم بد است،اینم با من خوب نیست،من از اول هم بدبخت بودم و...فکر نکنید واقعا فکر کنید ماشین به چه دلیل استارت نمیخورد؟غیر از این است که مشکل فنی دارد؟

یکی از عادتهای ما این است که سریعترین پیش بینی ما منفی ترین است.

تا همسر یا فرزند ما دیر می کند اولین فکری که می آید چیست؟

نکنه تصادف کرده ؟نکنه...!؟

خودتان را از تفکر قربانی بودن رها کنید تا آزاد شوید

موفق شوید.

شما عقل دارید، درک دارید که این مقاله را می خوانید پس صد در صد حق انتخاب هم دارید.انتخابهایتان را با دقت بیشتری انجام دهید تا توهم قربانی بودن از بین برود.

مقالات مرتبط

توقع مادر و پدر آگاه ، فرزند سالم ، خانواده ی شاد چگونه شبها براحتی بخوابیم قبل از شروع رابطه بیاندیشید به خودتان ذهن ثروتمند هدیه دهید .
درباره این مقاله نظر بدهید.
3.92.96.236
ارسال نظر
نظر در مورد این مقاله