مقالات کانون ان ال پی

ان ال پی و حل مشکلات

ان ال پی و حل مشکلات

14 اردیبهشت 1399
259 بازدید

ان ال پی باعث می شود شما رویکردی متفاوت به مشکلات زندگی داشته باشید. مشکل از جایی آغاز می شود که در مرحله راهکار برای تغییر شرایط، مسیر با موفقیت طی نمی شود. در واقع ذهن انسان با یک تجربه بد از راه حل اول و یک باور شکست، شروع به حل دوباره این مشکل می کند. ترس از شکست مجدد باعث می ‌شود کمی سخت ‌تر به سراغ مسیر دوم برای حل مشکل برویم و این عامل باعث پایین آمدن راندمان مغز در حل مشکلات می  ‌باشد. حال برای حل این مشکل نیاز به انجام و رعایت کردن چند نکته داریم که به آنها می‌ پردازیم:

مرحله اول :

به این صورت که باید از خودمان سوال کنیم تا علت وقوع مشکل را پیدا کنیم. گاهی اوقات مشکلات از جایی به ما تحمیل می‌ شود که منشا و علت آن را نمی‌ دانیم و ندانستن آن خود نیز یک مشکل بزرگ دیگر است.

مرحله دوم: پاسخ به سوالات مطرح شده

در این مرحله شما قبل از انجام تمرین نیاز به انتخاب یک فردی در اطراف خود مانند دوست یا فامیل دارید که مشکل شما را داشته و توانسته است آن مشکل را حل کند. سپس ذهن خود را خالی کرده، کمی نفس عمیق کشیده و به ذهن‌ تان تمرکز می‌ کنید و به این سوال پاسخ می ‌دهید که اگر جای کسی که انتخاب کردید؛ بودید چه کار می‌ کردید و چه راه حلی برای حل این مسئله به شخص مقابل ارائه می‌ کردید؟
حال با پاسخ به این سوال از دید کسی که در گذشته این مشکل را برای خود حل کرده به پاسخ‌ هایی رسیده ‌ایم و چون به راه‌ حل مسئله پی برده‌ایم، حس و حال بهتری داریم و ما به این احساس خوب برای مراحل بعد و حل مسئله نیاز داریم.

مرحله سوم : اینرسی ذهنی

یکی از ویژگی ‌های بارز مغز این است که تلاش می‌ کند ذهن‌ مان را در آن شرایطی که قرار داد نگه دارد که به آن اینرسی ذهنی گفته می‌ شود. این شرایط ذهن را برای حل کردن مسائل محیا می‌ کند و شرایط حل مسئله از قبل بیشتر می ‌باشد. کاری که باید انجام دهیم این است که ۵ راه‌حل دیگر برای حل مشکل ‌مان پیدا کنیم و چون ذهن ما در حالت حل مسئله می ‌باشد سریع‌ تر به پاسخ خواهیم رسید. به این علت که ممکن است از روش اول به نتیجه خاصی نرسیم و به دنبال روش‌ های دیگر باشیم.

مرحله چهارم : تحلیل اطلاعات

در آخرین مرحله از حل مشکلات زندگی توسط تکنیک‌ های ان‌ ال‌ پی نوبت به تحلیل و تفسیر راه حل ها و داده هایی که در سه مرحله قبل به دست آورده ایم می ‌رسد. در این مرحله باید تحقیق کنیم که روش‌ هایی که ایجاد کرده‌ ایم در آینده چه آثار منفی یا مثبتی برای ما به بار خواهد آورد. آیا انجام این کار برای حل مشکلات در آینده باعث بدتر شدن اوضاع می ‌شود یا بهتر شدن آن؟ بعد از بررسی و تحلیل تمام رخدادها روشی که کمترین آثار منفی دارد را برای حل مشکل انتخاب می‌ کنیم.

 

مقالات مرتبط

عشق و رابطه و ان ال پی ان ال پی چیست؟ پالو آلتو و ان.ال.پی ( توسط سهیلا سروش نیا) كاربرد علم ان . ال . پي . و اناگرام و علوم نوين در زندگی (توسط امیرحسین غروی یکتا) تاریخچه ان ال پی
درباره این مقاله نظر بدهید.
3.92.96.236
ارسال نظر
نظر در مورد این مقاله