مقالات کانون ان ال پی

فهرست عناوین

كاربرد علم ان . ال . پي . و اناگرام و علوم نوين در زندگی (توسط امیرحسین غروی یکتا)

11 دی 1398
485 بازدید

 امروزه بشر با رشد تكنولوژي در زمينه هاي مختلف علمي توانسته به دستاورد هاي بسيار شگرفي نائل آمده و به رشد قابل توجهي دست پيدا نمايد، تا جائيكه توانسته فاصله هاي بسيار طولاني را در حداقل زمان طي نموده و قدم در كرات ديگر گذارد. ولي امروزه با نزديك شدن به سطوح بالاتر آگاهي خود يعني سطح ذهني، در حال يك دگرگوني عظيم و اتحاد جهاني مي باشد، ولي نه در رابطه با علوم محيط اطراف، بلكه چند صباحي است كه انسان درون را هدف توجه خود قرار داده و مي بينيم كه چگونه كلاسهاي متفاوتي در زمينة علوم خود شناسي و مديريت فردي در سرتاسر جهان ازجمله كشورمان ايران دائر مي باشد، زيرا امروزه علوم فيزيكي و دانش فعلي جوابگوي نيازهاي روحي و ذاتي بشر نبوده و براي ايجاد يك تحول جديد در نظام مديريت فردي و اجتماعي نياز به ابزارها و علوم جديد مي باشد، اين علوم باعث مي گردد تا انسان به سطوح بالاتري از آگاهي نسبت به خود و محيط اطراف نائل گردد.


زيبايي زندگي در اين مي باشد كه هميشه در جريان است و رشد و نمو هيچگاه درآن متوقف نمي گردد، ما نه تنها بايد از الگوهاي ثابت و پيوسته اي كه در اين تغيير و تحولات تكرار مي گردند اطلاع حاصل نمائيم بلكه مهمتر از آن بايد بدانيم كه ما بعنوان يك انسان وظيفه داريم تا ابتدا روشهاي كنترل و غلبه بر خويشتن را فرا گرفته و سپس به محيط خارج نظاره نمائيم و فراموشي اين اصل كه از قوانين طبيعي سرچشمه مي گيرد باعث گرديده تا سيستم هاي مديريتي دچار اختلال شده و پاسخگوي اكثر پروژه ها و مراجعه كنندگان نباشد و روز به روز طبق آمار موجود نارضايتي كاركنان و پيمانكاران از مديران و كارفرمايان روبه افزايش باشد، و اين تنها به علت عدم وجود سيستمي جهت شناخت صحيح از خود و ديگران در محيط اطراف مي باشد.


امروزه در تمامي سيتمهاي مديريتي، به خاطر فراموشي اولين اصل الهي كه رعايت اصول انساني و پذيرش قوانين حاكم بر طبيعت مي باشد، در اكثر موارد به خصوص در مديريت دچار اختلالي بسيار شده ايم، تا جائيكه در مديريت هاي كوچك نيز قادر به حل پاره اي از مسائل جزئي به صورت ريشه اي  نمي باشيم و تنها قادريم مسئله را طبق اصول قديمي كنترل نمائيم. ولي مشاهده مي نمائيم كه در كشورهاي پيشرفته از تمامي علوم نويني كه در ايجاد يك مديريت قوي، مطابق اصول انساني و مديريت كمك نمايند استفاده نموده و روز به روز قدم هاي سريع تري را نسبت به گذشتة خود بر مي دارند، ولي ما هنوز حتي قادر به استخدام افراد مطابق با كيفيت استعدادي آنها نمي باشيم و تنها در مديريت يك بعدي به همة مسائل مي نگريم. البته به تازگي در كشورمان شاهد مي باشيم كه كاربرد علوم ان ال پي و اناگرام ( شخصيت شناسي ) در مديريت نيروي انساني و ايجاد تحولات عظيم در هر صنف و حرفه اي بسيار حائز اهميت بوده و در اين راستا ابتدا اشخاص را با خود واقعي آنها آشنا و سپس آنها را طبق اصول جديد مي توان راهنمايي نمود، تا از دنياي اطراف خود اطلاعات بيشتري كسب نموده و مبناي شناخت خود را از افراد سليقة شخصي نداند، و با آناليز صحيح از شخصيت مقابل به نقاط ضعف و قوت او پي برده، از نقاط ضعف حداقل ضرر و از نقاط قوت و استعداد ها حداكثر بهره را ببرد. كاربرد ان ال پي و اناگرام در مديريت همانند كاربرد واكسن در درمان بيماريها مي باشد. البته منظور ان ال پي واقعي و استاندارد است كه تنها توسط کانون برنامه ریزی علمی ايران پايه گذاري و تدریس می گردد، متاسفانه علومي كه تا كنون به اين عنوان معرفي گرديده اند تنها گوشه اي از اين علم به همراه تكنيكهاي جزئي موفقيت بوده و هيچ ارتباطي با ان ال پي واقعي ندارد.


از كاربردهاي مهم اين علم درمديريت مي توان به بحث هدف گذاري و استفاده از تكنيكهاي منحصر به فرد تجسم خلاق در پيشبرد پروژه ها و كنترل كليه عوامل بهره جست و ما شاهد مي باشيم كه در كشورهاي اروپايي با استفاده از مشاوره هاي اناگرام، افراد در تخصصهاي ذاتي خود گزينش شده و بر طبق استعدادهاي فردي مشغول به كار ميگردند. از طريق اين علم مي توان به راحتي تشخيص داد كه چه افرادي براي سمتهاي رياست،‌ مديريت، خطوط توليد،‌ دفاتر مهندسي، كارهاي هنري، حسابرسي و مميزي مناسب بوده و اگر افراد طبق اين شناخت در جاي خود مشغول به كار گردند نهايت بهره وري و راندمان كاري را در سيستم خواهد داشت و در آنصورت است كه علوم فعلي مديريت بايد درست و صحيح آموزش داده شده و اشخاص با شناخت كامل از مديران و كارمندان با كمترين استرس و فشار، سالها در يك مجموعه مشغول به كار شوند و آن مجموعه روز به روز به پيشرفت خود ادامه دهد.


در سلسله مقالاتی که در این قسمت در خدمت علاقمندان محترم خواهیم بود قصد آن داریم تا این هنر اصیل را که از جمله علوم کسب مهارت های زندگی می باشد، در اختیار شما قرار دهیم امید است با اتکال به خداوند زنده و پاینده این حقیر توفیق آموزشی بسیار ساده را در این مبحث داشته باشم.


ازمجموعه علومی که امروزه روانشناسی نوین از آن به عنوان مهارت های زندگی یاد می نماید می توان ان ال پی، هیپنوتیزم و اناگرام(شخصیت شناسی) را پایه و اساس این مهارت و ریشه ایجاد تغییر و تحول نامید.


اصولا رفتار های انسان به سه دسته کلی تقسیم بندی می گردد:


1.  رفتارهای سطحی:

 مانند آداب معاشرت، برخی از عادت هایی مانند دیر از خواب بلند شدن و یا پرخاشگری و عصبانیت های زودگذر، فوبی ها، مسائل ارتباطی بین افرادو بسیاری دیگر از رفتارها می باشند که این رفتار های سطحی را از طریق علم ان ال پی به راحتی می توان در کمترین زمان ممکن تغییر داد.


2.  رفتارهای میانی:
این رفتار ها ریشه در اعتقادات، ارزش ها و باورهای هر انسانی دارد که با دسترسی به اعماق وجود ذهن هر انسان می توان کیفیت اطلاعات آن را تغییر داده و با جایگزینی اطلاعات جدید مسائل را از بین برد از جمله این رفتارها می توان به برخی از عادت ها، اعتیاد، عدم موفقیت در شغل و حرفه، خوشبختی مداوم و برعکس بدبختی، بیماریهای Psycho somatic (روان تنی یا عصبی)چاقی و لاغری اشاره نمود.
تغییر در این سطح از رفتار را علاوه بر علم ان ال پی باید با استفاده از هیپنوتیزم تغییرات را در فرد بوجود آورد که در این زمینه هیپنوتیزم اریکسونی مکمل برنامه ریزی ذهنی علم ان ال پی بوده و با استفاده از آن با قدرت و ثبات فراوان می توان در باورهای یک فرد تاثیرات خارق العاده ای بوجود آورد.


3. رفتار های عمقی یا شخصیت:
شخصیت مجموعه رفتارهایی است که ریشه در اعماق وجودی هر انسان دارد و به هیچ وجه قابل تغییر نمی باشد ولی می توان آنرا تکامل بخشید. علم اناگرام امروزه به عنوان یکی از روش های شناخت الگوهای شخصیتی در جهان شناخته شده است و در این سیستم شخصیت ها، نقاط ضعف و قوت هر شخصیت به صورت دقیق مطالعه گردیده و باعث می گردد به یک خود شناسی دست پیدا نماییم، تشخیص دهیم کدام رفتارها عمقی اند و نباید تلاشی برای تغییر آنها برداشت بلکه باید نقاط ضعف را کاهش و نقاط قوت را افزایش دهیم و این تنها در صورت مطالعه علم اناگرام امکانپذیر است که در آینده به آن خواهیم پرداخت، علاوه براین با شناخت شخصیت یا ذات رفتارهای آدمی پرده از پاره ای رفتارهای انسان بر می دارد و به جای ایجاد تغییر و صرف زمان بیهوده تمامی تلاش خود را در بهبود آن بکار خواهیم گرفت. رفتارهایی مانند هنرمند بودن، انضباط، محقق و اهل مطالعه، داشتن حس امدادگری،  شهرت طلبی، برخی از وسواس ها، قدرت طلبی از جمله رفتارهای شخصیتی انسان به حساب می آیند و هرگز قادر به تغییرات اساسی در این رفتارها نمی باشیم.

فصول استاندارد در مقطع تکنسین برنامه ریزی عصبی کلامی:

قوانين و پيش فرضهاي اين علم و آشنايي با ضمير ناخودآگاه اين ابر كامپيوتر درون و نحوه برنامه ريزي آن:

 در اين مبحث علاقمندان با قوانين، وظايف و همچنين نحوه عملكرد ذهن و ضمير ناخودآگاه آشنا شده و تحولي عظيم در نظام باورهاي خود را بوجود مي آورند. همچنين در اين قسمت با قوانين و پيش فرضهاي اين علم آشنا شده و ياد مي گيرند كه قوانين ان ال پي چيزي جز اجراي عملي قوانين زندگي نمي باشد.


 دورة تخصصي ارتباطات موثر :

در اين دوره فارق التحصيلان قادر به برقراري ارتباطي موثر و نفوذ در دلها و درك شخصيت مقابل و همچنين درك افكار از روي حركات مخاطبين بوده و با شناخت كاملي از مخاطب خود مي توانيم  گام موثري را در برقراري ارتباط با وي برداريم. اين دوره شامل ده ها تكنيك بوده كه هر كدام ازآنها ميتواند تحولي بنيادين را در زندگي حاصل نمايد. ياد مي گيريم كه چگونه حريم حفاظتي ضميرناخودآگاه را بشناسيم و هيچگاه به اين حريم تجاوز ننماييم، قسمتي از مهندسي معكوس حركات ورفتار و زبان بدن را ياد ميگيريم . شخصيت شناسي افراد و همچنين تشخيص منظور مخاطبين خود را از روي حركت مردمك چشم فرا ميگيريم كه خود تحولي عظيم در شناخت مخاطبين خود مي باشد. باشناسايي نوع كلام و متا مدل ها ميتوان تاثير پذيري خود را در مخاطب بالابرده و به عكس تاثير پذيري از محيط را به حداقل برسانيم. به طور كلي در اين مبحث ياد ميگيريم كه به ضمير ناخودآگاه افراد پيامي فرستاده مبني بر اينكه ما هم مانند تو فكر مي كنيم و داراي نقاط مشترك بسياري مي باشيم، در اين صورت است كه تاثير گذاري روي افراد بسیار افزايش داشته و باعث ايجاد اعتماد و اطمينان در مخاطبين خود مي شويم كه اين روش خود داراي تكنيك هاي بسيار موثر و كاربردي است و اين دوره به صورت اختصاصي براي تمامي مديران عالي رتبه و روسا در كشورهاي مختلف جهان آموزش داده مي شود.

 دوره شگفت انگيز و موثر هدفسازي:

در اين دوره دانشجويان بصورت عملي خواهند آموخت كه چرا به اهداف خود دست نمي يابند و يا دير به هدف ها مي رسند، ما ياد مي گيريم با برقراري ارتباطي تنگا تنگ  با ضمير ناخودآگاه موانع دروني را براي رسيدن به اهداف پيدا نموده و با برنامه ريزي هاي ذهني و چندين تكنيك موثر اين موانع را از سر راه خود برداريم و توسط قدرت تجسم خلاق خود و امواج ذهني    ، خود را در رسيدن به اهداف ياري نماييم با فراگيري اين دوره مي توان به جرات گفت به 97% اهداف خود خواهيم رسيد حال هدف هرچه مي خواهد باشد. اين دوره نيز توسط مديران و كارشناسان برنامه ريزي عصبي كلامي در خصوص نيل به اهداف و پروژه ها در تمامي شركت ها و مراكز صنعتي به تمامي پرسنل آموزش داده مي شود و بعد براي خلق تمامي پروژه ها علاوه بر سيستم هاي موجود پرسنل از نيروهاي دروني خود نيز بهره خواهند برد و سرعت رسيدن به اهداف تا چندین برابر افزايش پيدا خواهد نمود كه البته ايجاد انگيزة مضاعف شرط اول اين امر مي باشد.

  دورة موثر و علمي تكنيكهاي كاربردي NLP :

در اين بخش دانشجويان با تكنيك هاي فوق العاده اي مبتني بر روانشناسي نوين آشنا شده و با به كار گيري اين تكنيكها مي توانند به عنوان يك مشاور در تمامي زمينه ها مشغول به فعاليت شوند. برخي از اين تكنيكها عبارتند از : خاطره زدايي و جايگزيني خاطرات بد، ترك عادت هاي مزاحم، درمان استرس، تنبلي و اضطراب و نگراني، فن بيان و سخنراني در جمع، شرطي سازي ساده، شرطي سازي كامل و شرطي سازي معكوس و بسياري از تكنيكهاي منحصربه فردي كه تنها در دوره هاي علمي و استاندارد ان ال پی امکانپذیر می باشد.

مجموعه فوق خلاصه ای بود در خصوص علم NLP که در شماره های بعدی در چندین جلسه گوناگون به توضیح جزئیات بیشتری از این علم خواهیم پرداخت.

نوشته: اميرحسين غروي يكتا

هفته نامه رودكي

ان.ال.پی،اناگرام،هیپنوتیزم اریکسونی،    رفتارها، برنامه ریزی عصبی کلامی،NLP tags

مقالات مرتبط

عشق و رابطه و ان ال پی ان ال پی چیست؟ پالو آلتو و ان.ال.پی ( توسط سهیلا سروش نیا) كاربرد علم ان . ال . پي . و اناگرام و علوم نوين در زندگی (توسط امیرحسین غروی یکتا) تاریخچه ان ال پی
درباره این مقاله نظر بدهید.
3.92.96.236
ارسال نظر
نظر در مورد این مقاله