مقالات کانون ان ال پی

sfdz
فهرست عناوین

افزایش اعتماد به نفس با برنامه ریزی عصبی-کلامی

11 دی 1398
271 بازدید

شاد زیستن یا دارای اعتماد به نفس بودن، ویژگی هایی است که انسان ها به طور ذاتی و طبیعی از آن برخوردار نیستند که اگر این گونه بود نیازی به علم ان.ال.پی احساس نمی شد و چه بسا چنین علمی هرگز پا نمی گرفت. حتی افرادی که تصور می کنند به میزان کافی از اعتماد به نفس برخوردارند نیز به ان.ال.پی. نیاز پیدا می کنند زیرا داشتن اعتماد به نفش در یک زمینه به خصوص (به عنوان مثال در زمینه کاری) باعث دارا بودن اعتماد به نفس در زمینه های دیگر زندگی ما نمی شود و اینجاست که نیاز به ان.ال.پی. احساس می شود. ان.ال.پی. وارد تمام عرصه های زندگی بشر شده تا کیفیت زندگی آن ها را در تمام این زمینه ها بالا ببرد و تنها به یک زمینه اکتفا نمی کند.
سوالی که پیش می آید این است که چه چیز ما یا دیگران را از دستیابی به اعتماد به  نفس بازمی دارد؟ چواب این سوال احساسات ماست. احساساتی از قبیل ترس، تنهایی، غم، اضظراب، خشم، افسردگی و بی اعتمادی به خود، در مسیر شما قرار گرفته و مسیر دستیابی به اعتماد به نفس را برای شما سخت و ناهموار می سازد و شما را متوقف می کند. کارِ ان.ال.پی. از بین بردن و رفع این موانع است تا شما راحت تر به مسیر خود ادامه داده و به هدف مورد نظر نائل شوید. ان.ال.پی. وادارتان می سازد که با شوق و حرارت به دنبال چیزی که واقعا خواهانش هستید، بروید.
ان.ال.پی. مانند یک ابزار قدرتمند به عمق احساسات شما نفوذ پیدا کرده و تغییرات لازم را صورت می دهد تا افراد بتوانند به احساسات دلخواه خود دست پیدا کنند. برای نیل به این هدف باید سه عنصر مهم و ضروری را مدنظر داشت و با توجه به آن-ها در مسیر گام نهاد. این سه عنصر ای-آی- ام یا همان آگاهی-نیت-انگیزه نام دارد.

اعتماد به نفس حقیقی
اولین قدم برای نائل شدن به اعتماد به نفس حقیقی صادق بودن با خودتان است، شما باید یا خودتان روراست باشید تا بتوانید به قلمروی ناشناخته ها پای بگذارید و در آن جا به تکاپو بپردازید و قادر باشید اعتماد به نفستان را از یک سناریو به سناریوی دیگر تعمیم دهید. هنگامی که شما فاقد اعتماد به نفس هستید در ظاهر خودتان را از همه چیزهایی که در پیش رویتان است پنهان ساخته اید و با این حال درصدد راهی هستید تا احساس خوشایندتری نسبت به خودتان داشته باشید. شما برای دور نگه داشتن احساسات ویرانگر از خودتان، تلاش می کنید تا شرایطی که در آن قرار دارید را کنترل نموده و در نتیجه این الگو یا روند مانند یک چرخه پایان ناپذیر ادامه پیدا می کند. اعتماد به نفس حقیقی به این معناست که فقدان اعتماد به نفس را با روحیه نیرومند "توانستن" جایگزین نمایید.

ترس غیرمنطقی از شکست
حال چیست که شما را از دستیابی به اعتماد به نفسی که به دنبال آن هستید باز می دارد؟ شاید موقعیت های بی شماری باشد که شما در آن به عدم اعتماد به نفس خود پی ببرید، اما ریشه همه آن ها در یک چیز خلاصه شده است و وجه مشترک همه آن ها در ترس خلاصه می شود. احساس ترسی که با توان موفق شدن شما رابطه مستقیم دارد. این ترس شاید دیرینه باشد و ریشه ای عمیق در ضمیرناخودآگاه شما داشته باشد به گونه ای که عدم اعتماد به نفس در شرایطی که قرار می گیرید برای شما غیرمنطقی به نظر برسد. به راحتی می توانید به خود تلقین کنید که با اعتماد به نفس بالا از عهده انجام هر کاری برمیآیید اما وقتی به مرحله عمل میرسد تمام آن تلقین ها ازبین میرود زیرا ترس شما چندان به عمق وجودتان راه یافته که خلاصی از آن به آسانی امکان پذیر نیست. اما نگران نباشید علم ان.ال.پی. در این رابطه راهکارهای عملی و مفیدی برای شما دارد.

 

سناریوی اعتماد به نفس
جالب است که چگونه افرادی که در شرایطی اعتماد به نفس بیرونی (برونگرایانه) از خود نشان می دهند در شرایطی دیگر سعی بر پنهان کردن کاستی ها و ناامنی های آشکار خود دارند. این وضعیت را که در دوره های کانون ان.ال.پی. کانون علاقمندی نامیده می شود، میتوانید دنبال کنید. پنج کانون علاقمندی قابل ملاحظه وجود دارد: 1- مردم 2- مکان ها 3- فعالیت ها 4- اشیاء 5- اطلاعات. با حضور در دوره های ان.ال.پی. با این پنج مورد هر چه بیشتر آشنا می شوید و از تاثیرات آن بر اعتماد به نفس اطلاع پیدا می کنید.

 

مقالات مرتبط

عشق و رابطه و ان ال پی ان ال پی چیست؟ پالو آلتو و ان.ال.پی ( توسط سهیلا سروش نیا) كاربرد علم ان . ال . پي . و اناگرام و علوم نوين در زندگی (توسط امیرحسین غروی یکتا) تاریخچه ان ال پی
درباره این مقاله نظر بدهید.
3.92.96.236
ارسال نظر
نظر در مورد این مقاله