مقالات کانون ان ال پی

آنچه لازم است درباره ان ال پی بدانید
فهرست عناوین تعریف ان ال پی

آنچه لازم است درباره ان ال پی بدانید

11 دی 1398
289 بازدید

احتمالا واژه "ان.ال.پی." برای خیلی از شما واژهای گنگ و مبهم است که با دیدن آن تصوری از این واژه در ذهنتان شکل نمی گیرد. در این مقاله سعی بر آن داریم تا تعریفی شفاف و ملموس از "ان.ال.پی." برای شما ارائه دهیم تا اگر باری دیگر با این واژه روبرو شدید جرقه ای از فهم در ذهن شما زده شود و به روشنی معنا و مفهوم آن در مقابلتان ظاهر شود.
در ابتدا به ریشه لغوی "ان.ال.پی." می پردازیم. Nlp مخفف neuro-linguistic programming است که معنای آن در فارسی برنامه ریزی براساس عصب شناسی زبان است. قبل از ورود به بحث ابتدا هر یک از واژگانی که سازنده واژه ان.ال.پی. است را برای شما شرح می دهیم. Neuro پیشوندی است که اشاره به اعصاب و ذهن دارد و اینکه ما چگونه زندگیِ ذهنی خود را سازماندهی می کنیم. Linguistic نیز به معنای درباره زندگی، چگونگی کاربرد آن و چگونگی اثر آن بر ماست و در آخر programming است که درباره توالی و سلسله مراتبِ رفتارهای تکراری ما و اینکه چگونه در راستای تحققِ یک هدف اقدام می کنیم، بحث می کند. بنابراین ان.ال.پی. مضمونی درباره ارتباط است، برای افکار، گفتار و کردارهایی که ما را با دیگران، با جهانِ هستی و ابعاد معنوی آن مرتبط می سازد.

تعریف ان ال پی

ان.ال.پی. براساس برداشت هایی متفاوتی که از آن می شود، تعاریفی متفاوتی دارد و تشریح و توصیف آن در یک جمله دشوار به نظر می رسد به همین دلیل برای واضح شدن این واژه تعاریف گوناگونی از آن را ارائه می دهیم. ان.ال.پی. به صورت های زیر تعریف شده است:
راهنمای ذهن، مطالعه تجربیات ذهنی، مطالعه ساختارهای عینی،نرم افزار مغز، علم جدید پیشرفت، مطالعه عملکرد مطلوب انسانی، توانایی برای بهبود در بیشتر مواقع، راهنمایی برای استفاده منظم از خلاقیت، تجربه هیجانی موفق.
به طور خلاصه ان.ال.پی. یا برنامه ریزی عصبی کلامی راهی است برای مطالعه ذهن و همچنین ارتقای بهبود فردی، ان.ال.پی. یا برنامه ریزی عصبی کلامی متدها و روش هایی را برای تغییر سریع برای انسان پدید می آورد. اگر تمایل دارید که روابطتان را با دیگران بهبود ببخشید یا انگیزه تان را در زندگی افزایش دهید و همچنین ایده های خلاقانه بی شماری در زندگی داشته باشید ان.ال.پی. یا برنامه ریزی عصبی کلامی می تواند به شما کمک کند.
نقطه شروع در ان.ال.پی. کنجکاوی و علاقه پیدا کردن درباره انسانهاست. مطالعه درباره ساختارهای تجربیات ذهنی است. ما چگونه کارهایی را که باید انجام بدهیم، انجام می دهیم؟ به چه صورتی فکر می کنیم؟ چگونه مطالب یا مسائلی را یاد می گیریم؟ چگونه عصبانی می شویم؟ افرادِ برجسته و موفق در هر رشته ای چگونه به نتایج دلخواه خود می رسند؟ برای پاسخگویی به این پرسش ها، ان.ال.پی به کشف و پژوهش در این زمینه می پردازد که ما چگونه فکر و احساس می کنیم و به بررسی نمونه های کامل و بسیار باارزشی می پردازد که در گذر زندگی پدید آمده اند. جواب هایی را که در این زمینه می یابیم، می توانیم به دیگران یاد بدهیم. به طور خلاصه، هدف در این دانش کشف و ارائه فضیلت و کمال برای تمام انسانهاست.
ذهن ما سیستم پیچیده و در عین حال پیشرفت های دارد و همین کنترلِ آن را برای انسان دشوار می سازد. بسیاری از ما بعد از رشد کردن و به بلوغ رسیدن به صورت جدی به اجتماع راه پیدا می کنیم. اهدافی را برای خود تعیین کرده و برای رسیدن به آن اهداف تلاش می کنیم، اما گاه این تلاش ها به نتیجه نمی رسد و بی ثمر است. این امر باعث سرخوردگی و در اغلب موارد دست برداشتن از تلاش و پذیرفتن زندگی همراه با شکست و تلخکامیست. اینجاست که ان.ال.پی. کاربردش را نمایان می کند. علم ان.ال.پی. درصدد است تا به انسان امروزی کمک کند تا با آگاهی از کارکرد مغز و ضمیرخودآگاه و ناخودآگاه خود و تحت سلطه گرفتن آنها زندگی را برای خودش هموار و دلپذیر کند. بسیاری از ما انسان ها به درستی از نیات و خواسته های اصیل خود آگاه نیستیم و گاهی مسیری که در پیش گرفته ایم و آن را مسیر مناسب خود می دانیم، بیراه های بیش نیست. ان.ال.پی. ما را یاری می کند که خواسته ها و نیات خود را به درستی کشف کرده و در تلاش برای برآوردن آنها باشیم. پس می توان ان.ال.پی. را یک زبان جدید و یا یک روش جدید در نظر گرفت که با آموزش آن به افراد، کارآیی و بهروه وری شان افزایش می یابد و با خواسته های اصیل زندگی خود آشنا شده و برای رسیدن به آن به درستی تلاش می کنند و نتیجه آن چیزی جز رضایت از زندگی نیست. فقط کافیست با این علم آشنا شده و برای بهبود زندگی خود از آن بهره ببریم.

 

 

 

مقالات مرتبط

عشق و رابطه و ان ال پی ان ال پی چیست؟ پالو آلتو و ان.ال.پی ( توسط سهیلا سروش نیا) كاربرد علم ان . ال . پي . و اناگرام و علوم نوين در زندگی (توسط امیرحسین غروی یکتا) تاریخچه ان ال پی
درباره این مقاله نظر بدهید.
3.92.96.236
ارسال نظر
نظر در مورد این مقاله